Netanyahu ”Batı Şeria’yı ilhak edeceğim”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Nisan 2019’da İsrail’de düzenlenen seçim öncesi yaptığı Batı Şeria vaadi büyük tepki uyandırmıştı. O açıklamaya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Birleşmiş Milletler kürsüsünden yanıt vermişti Netanyahu’nun bölgenin yüzde 30’unu ilhak etme planına Birleşmiş Milletler de tepki göstermiş, Netanyahu’nun açıklamalarından endişe duyulduğu belirtilmişti.

Netanyahu tam bir yıl sonra Batı Şeria’yı ilhak söylemini tekrar gündeme getirdi.

Binyamin Netanyahu Brüksel merkezli “İsrail için Avrupa Koalisyonu” ECI’ın kuruluşunun ve San Remo Konferansı’nın yüzüncü yılı vesilesiyle düzenlenen online toplantısına görüntülü bir mesaj ile katıldı. Birinci Dünya Savaşı sonrasında düzenlenen San Remo Konferansı’nda, İsrail’in 1948 yılında gerçekleşen kuruluşunun temelleri atılmıştı.

Netanyahu, toplantıda Trump’ın ocak ayında açıkladığı barış planına atıfla, bunun İsrail’in Batı Şeria yerleşimleri üzerindeki egemenliğini tanıma yönünde verilmiş bir söz olduğunu söyledi. Netanyahu ve ABD’nin planını hayata geçerse Filistin toprakları daha da küçülecek.

Önce 1917’de alınan bir kararla İngiltere mandası altındaki Filistin’e siyonist proje kapsamında yüzbinlerce Yahudi göç etti. Sonra 1948’de İsrail devleti kuruldu. İsrail topraklarını genişletti. Ardından 5 Haziran 1967’de 6 gün savaşı başladı. Orta Doğu’nun haritası bu savaşta değişti.

Israil Gazze ve Sina yarımadasını Mısır’dan, Golan Tepeleri’ni Suriye’den aldı ve Batı Şeria ile Doğu Kudüs’ü işgal etti. İsrail toprakları bu savaştan sonra neredeyse 2 kat büyüdü.

İsrail Başbakanı yine Batı Şeria’da yeni bir adres gösterdi. Netanyahu işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan El-Halil kentinde yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin yaşadığı bölgeyi İisrail’e ilhak” edeceği vaadinde bulundu. El-Halil’deki eski şehir bölgesinde 400 kadar Yahudi yerleşimci yaşıyor. Yerleşimciler, bin 500 israil askeri tarafından korunuyor.

İsrail eski eğitim bakanı Naftali Bennet de, sosyal medya hesabından bir harita yayınladı. İddiaya göre bu harita, ABD Başkanı Trump’ın “Yüzyılın Anlaşması” dediği anlaşmada yer alıyor. Haritada siyah yerler Filistin, beyaz yerler ise İsrail.

Bennet’e göre, bu haritanın hayata geçmesi durumunda, İsrail büyük bir felaketle baş başa kalacak. Çünkü Yahudi yerleşimiciler Batı Şeria’da Filistinlilerle çevrili bölgelerde yaşayacak aynı zamanda Kudüs de bölünecek. Benett Netanyahu’yu planın karanlık yönlerini İsraillilerden gizlemekle suçladı.

Bir cevap yazın