İran’dan yeni füze açıklaması geldi, Yeraltına füze şehirleri inşa ettik

İran’dan yeni füze açıklaması geldi. Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Ali Rıza Tengsiri, ülkenin güney kıyısı boyunca hem karada hem de açık denizde bir dizi ‘füze şehri’ inşa ettiğini duyurdu. “Bunlar İran’ın düşmanları için karabasan oluşturacak” dedi.

Tengsiri’ye göre füze şehirler, Basra Körfezi ve Umman Körfezi sahili boyunca kuruldu. İranlı komutan, Devrim Muhafızları’nın artık bu sularda her yerde varlığının bulunduğunu, donanmanın 24 bin mensubunu ve 428 filosunu güney sınırları boyunca seferber ettiğini dile getirdi.

Bugüne dek Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri’nin komutasındaki füze şehirlerinin görüntüsü medyaya yansımadı. Devrim Muhafızları daha önce de çok iyi saklanmış füze depoları, fırlatma rampaları ve yeraltı fabrikaları bulunduğuna dair açıklamalar yapmıştı.

Geçen yaz Suudi petrol tankerlerine düzenlenen gizemli saldırılardan ABD ile Britanya’nın İran’ı sorumlu tutmasından beri, Basra Körfezi’nde ABD ile Britanya’nın başını çektiği yabancı savaş gemilerinin sayısı büyük artış gösterdi. Kendi sorumluluğuna dair kanıt bulunmadığına dikkat çekerek suçlamaları reddeden İran, bu sularda en egemen ülke ve körfezin güvenliğini sağlayan en güçlü etken olduğunun altını çizerken, ABD ve diğer yabancı güçlerin bölgeyi terk etmesi çağrılarında ısrar ediyor.

Bir cevap yazın