İlk bilimsel veriler! Türkiye’nin ilk corona virüs raporu

1 ABONE OL

Son dakika haberine göre, Türkiye’deki salgına ilişkin yurtdışında yayınlanan ilk bilimsel makale niteliğini taşıyan 27 sayfalık araştırmanın, daha da genişletilerek asıl baskıya verilmesi için yeni kurulan Bilimsel Araştırmalar Komisyonu’nun gözetimine verildiği öğrenildi.

2

2-15 Nisan 2020 tarihleri arasında toplanan 5 haftalık verileri içeren ve Türkiye’nin en çok hastayla yapılan ilk “korona fotoğrafındaki” detaylar özetle şöyle:

3

COVID-19’a yakalanan hastaların ortalama yaşı 50. Hastalık 50 artı-eksi 18 yaş aralığında görüldü.

4

Hastaların yüzde 54.7’sinin erkek olduğu saptandı. COVID-19 hastalarının yüzde 43.9’unun, virüs taşıyan bir kişiyle temasta bulunduğu ortaya çıktı.

5

Hastalar arasında son 14 gün içinde yurtdışında olanların oranı yüzde 8.2 olarak belirlendi. Hastaların yüzde 70’inin kentsel çevrelerde yaşadığı ortaya çıktı.

6

Corona virüsün enfekte kişiyle temastan sonraki ortalama kuluçka süresi de 5.4 gün olarak belirlendi. Başvuruda en sık görülen semptomlar yüzde 65.7 öksürük, yüzde 49.2 ateş, yüzde 39.6 halsizlik ve yorgunluk olarak saptandı.

7

Hiçbir semptom göstermeyen hasta oranı yüzde 5.9 olarak belirlendi. COVID-19’un Türkiye’de ölüm oranı 3.8 oldu. İzlenen hastaların yüzde 9.5’i ayakta, yüzde 79.4’ü izole servislerde, yüzde 11.1’i yoğun bakım ünitesinde tedavi edildi.

8

Bilimsel çalışmanın değerlendirme bölümünde ise hastalığın Türkiye’de seyri ve sonuçlarıyla ilgili olarak şu yorumlar yapıldı:

9

‘Türk nüfusunun genç yaşı, erken 65 yaş üstü insanlar için sokağa çıkma yasağı, ardından sokağa çıkma yasağı olanların Türkiye’nin yoğun bakım ünitesine kabul edilmesi ve mekanik ventilasyon gerektiren düşük sayıda vaka dikkat çekici ve düşük toplam mortalite (ölüm) oranı söz konusu.’

10

‘Türk nüfusunun genç yaşı, erken 65 yaş üstü insanlar için sokağa çıkma yasağı, ardından sokağa çıkma yasağı olanların Türkiye’nin yoğun bakım ünitesine kabul edilmesi ve mekanik ventilasyon gerektiren düşük sayıda vaka dikkat çekici ve düşük toplam mortalite (ölüm) oranı söz konusu.’ (Hürriyet)

Bir cevap yazın