Gecenin bir yarısı flaşlar patladı! Koronavirüs…

1 ABONE OL

Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgınında dünya genelinde bilanço her geçen gün ağırlaşıyor. 200’den fazla ülkeyi etkileyen salgında Avrupa ikinci dalga etkisine girdi.

2

Bu ülkelerden biri de İngiltere. Ülkede koronavirüs vakalarındaki artış sürerken, yetkililer arasında ikinci dalga korkusu da yayılıyor.

3

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkedeki koronavirüs vakalarının ardından alınan yeni kararları, düzenlediği basın toplantısıyla duyurmuştu.

4

Başbakan Johnson, vaka sayılarındaki artışın ardından Kuzey İngiltere’de koronavirüs kısıtlamalarına geri dönüleceğini açıklamıştı.

5

İngiltere’de ikinci dalga korkusunun hızla yükseldiğini söyleyen Johnson, Kuzey İngiltere’de bazı kısıtlamalara geri dönüleceğini duyurmuştu.

6

Sokağa çıkma yasağının uygulanmayacağını söyleyen Johnson, “8 Ağustos’tan itibaren maske kullanımı zorunlu olacak. Kuralları ihlal edenlere 100 sterlin para cezası kesilecek” demişti.

7

İngiltere’deki normalşşeme adımlarının 2 hafta erteleneceğini açıklayan Johnson, “1 Ağustos’ta İngiltere’de kapalı kalan riskli ortamları yeniden açmayı umuyorduk.” demişti.

8

Başbakan sözlerine “Bu değişiklikleri en az iki haftalığına ertelediğimizi üzülerek açıklıyorum. Attığımız adımların birçok insan için gerçek bir darbe olacağını biliyorum. Bunun için gerçekten çok üzgünüm ama riski alamayız.” diyerek devam etmişti.

9

Sağlık Bakanı Matt Hancock ise, İngiltere’nin kuzeyinde yaklaşık 4,5 milyon insanın evlerinde ve bahçelerinde farklı hanelerden insanlarla bir araya gelmesinin geçici olarak yasaklandığını söyledi.

10

Hafta sonu Avrupa’nın genelinde olduğu gibi İngiltere’de de sıcak hava dalgası etkili oldu. Gündüz saatlerinde plajlara akın eden gençler ise sıcak havayı eğlenmeye çıkıp içki içmek için fırsat bildi.

11

Manchester ve Black pool’da özellikle açık havadaki mekanlar doldu taştı. Kapı önlerinde uzun kuyruklar oluştu.

12

Gençlerin bir hayli “sosyal” olduğu gözlemlenirken “mesafe”yi ise korumadıkları dikkat geçti. Korkutucu bir başka nokta ise, gece gezmesine çıkmış olan gençlerin genellikle maske de takmamasıydı.

13

Kalabalık arkadaş gruplarının, gece kulüpleri, barlar, pub’lar ve restoranların dışında sarıldıkları ve kucaklaştıkları görüntülendi.

14

Kimisi ise alkolün dozunu kaçırınca kavgaya tutuştu. Yerlerde yuvarlananlar, çevredekilerin yetişmesiyle güçlükle birbirinden ayrıldı.

15

The Times, Başbakan Boris Johnson’ın 50 yaş üstüne karantina getirecek bir hazırlık içinde olduğunu ileri sürdü.

16

İngiliz hükümetine yakın kaynaklardan elde edildiği öne sürülen haberde, ikinci bir koronavirüs dalgasının ülkeyi vurması ihtimaline karşı, Johnson yetkililerden 50 yaş ile 70 yaş arası kişilerin sokağa çıkmasının yasaklanacağı bir senaryo üzerinde çalışması talimatını verdiği iddia edildi.

17

Ancak bu iddia tepki çekti ve Johnson’ın 50 yaş üzeri kitleyi eve kapatmaktansa, sosyal mesafe kurallarına uymayan genç nüfus konusunda kararlar alması gerektiği ileri sürüldü.

18

Hükümetin üzerinde çalıştığı iddia edilen plan dahilinde, koronavirüsün başkent Londrada ve çevresinde hızla yükselmesi durumunda katı seyahat kısıtlamalarının da önü açılacak.

19

Başbakan Johnsonın çarşamba günü Hazine Şansölyesi Rishi Sunak ile bir araya geldiği ve bu katı kısıtlama senaryosunun ekonomi üzerinde olası etkilerini değerlendirdiği ifade edildi.

20

İngiltere şu anda dünyada koronavirüs vakalarının en çok görüldüğü 12’nci ülke konumunda.

21

Ülkede toplam vaka sayısı 304 bin 695 olarak açıklanırken, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 46,201 olarak güncellendi.

22

68 milyon nüfuslu ülkede, test sayısı 16 milyon 500’e yaklaştı.

23 24

Bir cevap yazın