Dergide, dünyaya yön veren 17 kişi arasında Ulu Önder, Mustafa Kemal Atatürk’e de yer verildi.

“Kimi insan hakları için mücadele etti, kimi de ülkesini ideolojileri ile değiştirmek amacıyla mücadelesini sürdürdü. Milyonlarca insanın kaderini etkilediler” resimlerinin altında, bu yazıyla tanıtıldılar.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde yayımlanan ‘History Life’ dergisinin, Almanya edisyonunda bu ayki kapak konusu “en büyük devrimciler”di. Rusya’dan Küba’ya, idealleri ve ideolojileri ile dünyayı değiştiren 17 devrimcinin yaşam hikayeleri ve başarıları aktarıldı. Dünyayı değiştiren o isimler arasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk de yer aldı.

Che Guevara, Vladimir Lenin, Mahatma Gandi gibi liderlerin olduğu kapakta, Atatürk’ün kalpaklı ve kravatlı bir fotoğrafı tam ortadan verildi.

Her bir lideri farklı yazar ve tarihçi anlatırken, Atatürk’ü Mario Galloni kaleme aldı. Atatürk’ün hayatı, çocukluğundan eğitimine ve reformlarına kadar, ayrıntılı olarak işlendi. İcraatları ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu açısından dönüm noktalarını anlatıldı.

Ulu Önder’in Libya’da İtalya’ya, Balkanlar’da Bulgaristan’a ve Gelibolu’da İngiltere’ye karşı savaşları konu edildi. Türkiye cumhuriyetinin kuruluş hikâyesine de büyük yer verildi. Atatürk için modern Türkiye’nin babası tanımı kullanıldı.

6 sayfalık yazı, “Mustafa Kemal Türkiye’de çok kişi tarafından hâlâ saygı duyulan biri’ cümlesiyle son buldu.

Popüler tarih dergisi History Life Almanya dışında İtalya, İsviçre, Avusturya ve Lüksemburg’da yayınlanıyor.

Bir cevap yazın