Benlik anlayışınızı nasıl bulursunuz?

ABONE OL

Yukarıda bahsettiğimiz gibi; kişilik özellikleri, yetenekleri, beğenileri, inanç sistemi, ahlaki yargılar ve sizi motive eden şeyler… Tüm bu faktörler sizi ‘siz’ yapar.

Kimliklerinin bu yönlerini kolayca tanımlayabilen insanlar tipik olarak kim oldukları konusunda oldukça güçlü bir anlayışa sahiptir.

Bu özelliklerin birkaçından fazlasını adlandırmak için mücadele etmek daha az tanımlanmış bir benlik duygusuna işaret edebilir.

Kimliğinizi düşünmek için bilinçli olarak fazla zaman harcayamazsınız, ancak yine de hayatınızı etkiler.

İyi tanımlanmış bir benlik duygusunun faydalarını keşfetmek ister misiniz? Kimliğinizi geliştirmeye yönelik ipuçları mı arıyorsunuz? Okumaya devam edin…

Neden bu kadar önemli

Neden bu kadar önemli?

Kişisel bilgi, hem gurur duyduğunuz hem de geliştirmek istediğiniz tüm özünüzü kabul etmenizi kolaylaştırır. Kendinizin belirli yönlerinden memnun değilseniz, doğanız ve yetenekleriniz hakkında güçlü bir anlayışa sahip olduğunuzda bu alanlara hitap etmek için daha kolay bir zamanınız olacaktır.

Öte yandan, açıkça tanımlanmış bir benlik duygusundan yoksun olmak, tam olarak ne istediğinizi bilmeyi zorlaştırır. Önemli seçimler yapma zamanı geldiğinde belirsiz veya kararsız hissederseniz, herhangi bir seçim yapmakta zorlanabilirsiniz.

Sonuç olarak, kendi isteklerinizden ziyade başka insanlar ve koşullar tarafından yaşam boyunca sürüklenebilirsiniz.

Peki, benlik duygunuz tam olarak nerede

Peki, benlik duygunuz tam olarak nerede?

Bazen başkalarını mutlu etmek, sizi de iyi hissettirebilir. Ancak başkalarının ne istediğini her zaman kabul ediyorsanız, muhtemelen kendiniz için yaşamıyorsunuz.

Kendinizi çoğunlukla başkaları ile ilişkiler veya sevdiklerinizi memnun etme yeteneğinizle tanımlamak, daha az gelişmiş bir benlik duygusunu gösterecektir.

Güçlü yönlerim neler

Güçlü yönlerim neler?

Benlik duygusu sadece güçlü yanlarınızı tanımakla kalmaz, aynı zamanda hedeflerinize ulaşmak için bunları kullanma becerilerinize inanmaya da bağlıdır.

Yeteneklerinize iyi hakim olmak ve günlük yaşamınızda onları en üst düzeye çıkarmak, genellikle sağlıklı bir benlik duygusuna sahip olduğunuz anlamına gelir.

Bana mutluluğu getiren nedir

Bana mutluluğu getiren nedir?

Herkesin hayatında değiştirmek veya kaybetmek istemediği birkaç şey ve birkaç insan vardır. Bu önemli insanları ve nesneleri tanımlamak size kendiniz hakkında çok şey söyleyebilir.

Değerlerim neler Hayatımı buna göre mi yaşıyorum

Değerlerim neler? Hayatımı buna göre mi yaşıyorum?

Kişisel değerlerin farkındalığı, benlik duygunuzu özetlemede uzun bir yol kat edebilir.

Değerler, kendinizde veya başkalarında öncelik verdiğiniz özellikleri tanımlar.

Seçimlerim kendi çıkarlarımı veya başka birinin çıkarlarını yansıtıyor mu

Seçimlerim kendi çıkarlarımı veya başka birinin çıkarlarını yansıtıyor mu?

Bu soruya nasıl cevap vereceğinizden emin değilseniz, başka bir açıdan bakın: Yalnız olsaydınız aynı seçimleri yapar mıydınız?

Çoğunlukla kendiniz için arzularınıza ve hedeflerinize dayanan kararlar tipik olarak güçlü bir benlik duygusunu yansıtır.

Bir cevap yazın